Який день

За рішенням Генеральної Асамблеї від 21-го грудня 2009-го року датою святкування Міжнародного дня зменшення небезпеки стихійних лих вибрали 13 жовтня. Мета Дня полягає в підвищенні рівня інформованості населення щодо заходів зниження ризику життю та здоров’ю від стихійних природних явищ. У середньому в результаті стихійних лих гине 184 людини на день. Через урбанізацію світу число жертв буде рости. Мільйони життів можна було б врятувати, якби держави більше робили для попередження і скорочення ризиків стихійних лих.

Також сьогодні святкують Всесвітній день зомбі. Як свідчить історія, цей міжнародний щорічний захід, почався з першої "Зомбі-прогулянки" в Піттсбурзі в торговому центрі Monroeville 13 жовтня 2006 року.

13 жовтня 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

Джордж Ромеро знімав там тоді "Світанок мерців", допомагаючи всім шанувальникам культури зомбі зібратися разом. Зараз в подібних заходах вже беруть участь понад 50 міст світу, в тому числі Нью-Йорк, Пітсбург, Париж, Гонконг, Лос-Анджелес, Чикаго, Даллас, Сіетл і Токіо.

А жінки 13 жовтня святкують День без бюстгальтера. Свято запровадили 2011 року. Жінкам в цей день рекомендується відмовитися від носіння бюстгальтера як засобів залучення уваги до себе, та зосередитись на проблемах здоров'я молочної залози. У цей день мільйони жінок залишають свої бюстгальтери у будинку, щоб зробити акцент на обізнаності про рак молочної залози та нагадати жінкам в усьому світі, що вони повинні регулярно проходити скринінг на рак молочної залози.

Яке православне свято

13 жовтня Православна церква вшановує пам’ять священномученика Григорія, просвітителя Вірменії, який походив з роду грузинських царів. Був святий родом з Парфії – держави, що знаходиться між річкою Тигр і Перською затокою. Як єпископ він проповідував Євангеліє і багатьох навертає до християнської віри. За це вірменський цар Тірідат наказав його скинути в глибокий рів. За легендою, святий Григорій перебував у ньому 15 років. Коли його звільнили з ув’язнення, він продовжив свою велику місію, залучивши багатьох до віри в Христа. Священномученик мирно помер близько 335 року.

Ще в цей день вшановують пам’ять преподобного Григорія – засновника Пельшемського монастиря. Святий з’явився на світ у місті Галич (Костромська обл.) в 1315 році. Походив з роду бояр Лопотових. Коли йому виповнилося 15 років, батьки хотіли його одружити, але померли і не встигли зробити задумане.

Григорій залишив маєток, який йому дістався у спадок, і в Богородице-Різдвяному монастирі прийняв постриг. Пізніше тут він став ігуменом. Його глибоко поважали жителі міста і князь Юрій Дмитрович. Однак слава обтяжувала Григорія, він вирушив в Ростов, щоб поклонитися місцевим святиням. Там він оселився в монастирі, а пізніше став архімандритом Спаського монастиря. Два роки преподобний керував монастирем, а потім вночі потай від усіх покинув місто і попрямував до Діонісія Глушицького, щоб стати його учнем.  

Коли Григорію виповнилося 104 роки, він покинув Діонісія і на березі річки Пельшми зробив собі келію. Незабаром до нього приєдналися інші подвижники, і з благословення єпископа Єфрема він побудував церкву в честь Собору Пресвятої Богородиці.

Помер святий у віці 127 років. Вмираючи, він просив своїх учнів кинути своє тіло в болото, але вони поховали його поруч з монастирем.

Які традиції на свято

13 жовтня люди намагалися оновити свої подушки та матраци. Стару солому зазвичай спалювали, а нової набивали всі речі. Наближалося свято Покрови, а тому, необхідно було навести лад у будинку. Викидали сміття, застеляли ґанок і будинок свіжою соломою. 13 жовтня селяни асоціювали з соломою, оскільки вважали, що саме вона вбирає в себе всю силу землі. Казали, що людина народжується на соломі і помирає на ній. На соломі зазвичай спали, її використовували для виготовлення завіс для вікон, годували соломою худобу.

Господиня 13 жовтня обов’язково повинна була спалити стару солому. Хтось використовував клуні, а хтось викидав солому в піч, щоб захистити себе і близьких від пристріту. Молилися також Григорію, щоб заміна соломи була виключно на благо.

Була поширена традиція 13 жовтня обливати дітей через решето водою, поставивши їх на поріг дому – вважали, що це допомагає захиститися від хвороби. До речі, решето і поріг вважалися символами потойбічного світу, межею між хатою і іншою землею. Решето також було пов’язане з добробутом.

Іменини: Олександра, Олексій, В’ячеслав, Григорій  

Що не можна робити

За народними віруваннями у цей день напередодні Покрови у лісах ходять лісовики. Вони виривають з корінням кущі, ламають дерева, лякають тварин і людей. Тож не радять сьогодні блукати лісами.

Також сьогодні не варто багато перебувати на вулиці, якщо погана погода. Це загрожує не лише захворюваннями, але й зайвими матеріальними витратами.

Що можна робити 13 жовтня

На Григорів день, щоб не захворіти, заведено палити в стодолі стару солому з матраців, а потім набивати їх новою. У сучасному світі актуально зробити у цей день генеральне прибирання.

Що сталося у цей день

1307 — за наказом короля Філіпа IV Красивого були одночасно арештовані всі французькі тамплієри. З цієї дати походить забобон про п’ятницю, 13.

1582 — в Італії та інших католицьких країнах юліанський календар (старий стиль) замінено на григоріанський (новий стиль).

1675 — нідерландський фізик Християн Гюйгенс запатентував кишеньковий годинник.

1792 — у Вашингтоні розпочалося будівництво Білого дому.

1860 — у США зроблена перша фотографія з повітряної кулі.

1871 — у Києві відкрилася Колегія Павла Ґалаґана

1875 — відкрито Чернівецький університет.

1884 — Гринвіч затверджений як місце проходження нульового меридіана.

1894 — у Пенсильванії засновано Український народний союз.

1927 — за ініціативою Міжнародної організації праці засновано Міжнародну асоціацію соціального забезпечення.

1943 — Королівство Італія оголосило війну Третьому Рейху.

1947 — ЦК КП(б)У ухвалив рішення про створення семи спеціальних оперативних груп НКВД для ліквідації керівників "бандугруповань" Української РСР, членів Центрального і крайового проводів ОУН.

1948 — Рада міністрів СРСР прийняла постанову про виселення сімей "бандитських і націоналістичних елементів".

1948 — завершене будівництво газопроводу Дашава-Київ.

1957 — в СРСР здійснено запуск першого у світі штучного супутника Землі. В 1967 Міжнародною федерацією астронавтики цю дату проголошено Днем початку космічної ери людства.

1992 — на посаді прем’єр-міністра України затверджений Леонід Кучма.

1996 — у Криму створено Південноукраїнський економічний союз.

1998 — НАТО поставив Союзній республіці Югославія ультиматум з вимогою вивести війська з Косова. 

Народні прикмети на 13 жовтня

Сніг випав 13 жовтня – зима прийде ще нескоро, а в найближчі дні настане потепління

На липі й березі не залишилося листя до цього часу – рік буде легким, і навпаки, якщо листя ще видно, то зима буде достатньо суворою.

Відлетіли журавлі – зима буде холодною і настане рано

Білка змінила шубку – прикмета, що зима буде м’якою і не морозною

Сухий сніг – літо буде хорошим, і можна буде зібрати багатий урожай

Багато горіхів, а грибів, навпаки, немає – прикмета, що зима буде суворою і сніжною

Нагадаємо, що пророкують зірки 13 жовтня. Гороскоп для всіх знаків. 

 

 

Джерело