Чи не кожна людина хоча б раз в житті відчувала незрозумілий біль в голові, раптову втрату координації або ж раптовий спад чи підйом тиску. Ці симптоми можуть бути проявами дуже різних хвороб. Проте, щоб бути цілком впевненим у причині, обовязково потрібно пройти таку процедуру, як доплерографія судин шиї або голови.

Доплерографія – це метод оцінки визначення кровотоку по артеріях і венах голови та шиї. Враховуючи швидкість кровотоку ми можемо сказати, чи є, певні відхилення та наскільки вони серйозні, – каже лікар УЗД та кардіолог вищої категорії з 22-річним стажем Лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Лілія Хомут.

Коли болі в голові та тиск не дають спокою: чому варто робити доплерографію?

Обстеження проводиться в положенні лежачи з поворотами голови вправо та вліво. Лікар наносить на зону над очима, на повіки, біля вушної раковини та по задній поверхні шиї спеціальний гель, щоб можна було провести огляд. Волосиста частина голови не входить в зону огляду. Проводиться дослідження на УЗД апараті експертного класу GE logiq p9.

Невропатологи, кардіологи, сімейні лікарі в більшості рекомендують робити доплерографію судин шиї та голови комплексно, тому що ті зміни, які проявляються з боку шиї відображаються на судинах голови і навпаки.

Показаннями до обстеження може бути:

Головний біль різної локалізації
Дзвін і шум в голові та у вухах
Відчуття дискомфорту та важкість в голові
Втрата свідомості
Запаморочення
При понижені та підвищенні артеріального тиску
Тиску в ділянці шиї
При підвищеному холестерину в крові

Доплер показаний при вегето-судинній дистонії, гіпертонічній хворобі, після перенесеного інфаркту чи інсульту, ішемічній хворобі серця, стенокардії.

Доплерографію показано робити також курцям. Це все пов’язано з тим, що потовщується внутрішня оболонка судини, порушується її еластичність, відкладаються атеросклеротичні бляшки – це звужує просвіт судини. По відсотку звуження судини лікарі визначають рівень стенозу. Понад 75 відсотків звуження судини вважається вже як критичний стеноз, який може проявлятися шумом в голові, вухах, запамороченням.

Якщо пацієнт знає, що в нього підвищений холестерин, то в першу чергу він має зробити доплер судин шиї. Саме там цей лишній холестерин відкладається в загальній сонній артерії бляшками. Атеросклеротична бляшка спочатку є маленькою та м’якою, потім вона звапніє, ущільнюється і може перекривати просвіт судини і може статися інсульт. Якщо це відбувається поступово – це більш сприятливий прогноз, бо інсульту може і не бути, за цей час розвиваються додаткові судини. Але це все дуже індивідуально, тому треба робити обстеження.

Перших ознак до консультації спеціаліста може і не бути. Наприклад, якщо скаче тиск людина може це і не відчути.

Доплерографію також роблять часто в комплексі з КТ або МРТ.

Ми бачимо судини, їхнє розміщення, архітектоніку, анатомічну будову, патологічну звивистість якщо така є, ну і відповідно стенози, швидкість кровотоку.

Деякі пацієнти приходять на цю процедуру профілактично не маючи до цього жодних показань. Певного віку, як показання – немає. Пацієнти звертаються переважно спочатку до невролога, а він вже скеровує на обстеження.

Коли болі в голові та тиск не дають спокою: чому варто робити доплерографію?

При потребі ми робимо на процедурі поворотні проби, щоб побачити зміни швидкості кровотоку під час повороту голови. Може перетискатися хребетна артерія, тоді відповідно прискорюється кровотік і вже для невропатолога це певна цінна інформація в плані лікування і дообстеженні хребта.

Протипоказами до поворотних проб є атеросклеротичні бляшки.

Під час дослідження лікарі виявляють:

Непрямолінійний хід хребцевих артерій
Дефіцит кровотоку в артеріях
Кутові деформації судин
Непрямі ознаки підвищення внутрішньочерепного тиску
Здавлення судин ззовні

Спеціальної підготовки до процедури немає. Якщо людина вживає певні ліки, то може їх вживати і перед процедурою. Не потрібно нічого скасовувати. Доплерографія є цілком безпечним, нешкідливим та безболісним методом, оскільки все проводиться ультразвуковою хвилею. Тому боятися процедури не варто, а краще бути впевненим у стані свого здоров’я.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (095) 00 38 453

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Джерело