Об'єднана слідча група (JIT) опублікувала підсумки розслідування щодо відповідальних за збиття літака рейсу MH17 ракетою "Бук" у 2014 році над Донеччиною. Там зазначено, що наказ про передачу ракетного комплексу бойовикам "ДНР" віддав російський президент Володимир Путін.

"Те, про що всі українці знали давно, сьогодні пролунало офіційно як висновок спільної слідчої групи з розслідування катастрофи рейсу MH17. Тепер ні в кого немає сумнівів щодо причетності до неї найвищого керівництва РФ. Саме президент країни-агресора віддав злочинний наказ про постачання озброєння угрупованням "ДНР" та "ЛНР". Саме це стало першопричиною трагедії, яка забрала життя 298 мирних людей", — прокоментував цю подію генпрокурор Андрій Костін.

Про що звіт JIT

JIT поділилася своїми висновками з найближчими родичами 298 жертв авіакатастрофи MH17.

Путін передав

"Є конкретна інформація про те, що прохання сепаратистів було передано президенту і що це прохання було задоволено. Невідомо, чи згадується в запиті система Бук. Трохи пізніше з'являються більш важкі системи ППО, зокрема "Бук", з якого збили MH17. Хоча ми говоримо про вагомі докази, високої планки повних і переконливих доказів не досягнуто. Крім того, президент користується імунітетом на посаді глави держави", — сказано у звіті.

У записаних телефонних розмовах Сергій Аксьонов, так званий глава анексованого Криму, каже Ігорю Гіркіну, ватажку сепаратистів, що "рішення про надання йому зброї залишається за президентом. Рішення навіть відкладається на тиждень, тому що є тільки один, хто його приймає, людина, яка зараз перебуває на саміті у Франції". У цей час, 5 і 6 червня 2014 року, президент Путін перебував у Франції на святкуванні Дня висадки союзників під час Другої світової.

"Аксьонов відповів Гіркіну, що у вівторок він був там, де він повинен бути з огляду на ситуацію, що створено Спільний координаційний центр, і що вже готуються необхідні документи для підтримки. Він сказав, що потрібно ще почекати, оскільки вони знаходяться в різних місцях і їх не буде два дні. Це відомо з багатьох розмов, що Аксьонов був в Сочі у вівторок, третього червня. І, як стверджують у Кремлі, Путін теж був там в цей день", — розповідає керівник Національного управління кримінальних розслідувань Енді Крааг

Суд постановив, що станом на травень 2014 року російська влада здійснювала далекосяжний контроль над конфліктом, який вела "ДНР".

"Зброя, з якої "Бук" збив MH17, надійшла з Російської Федерації разом з екіпажем. Кожен, хто зробив свій внесок у розгортання ЗРК, несе відповідальність за збиття МН17. І хоча точні дії екіпажу під час запуску ракети "Бук" невідомі, як і невідомо, хто віддав наказ стріляти", — заявив Девід Маклін, помічник комісара федеральної поліції Австралії

Він зазначив, російська влада продовжує заперечувати будь-яку причетність до конфлікту на сході України та неодноразово представляла сфальсифіковані докази. Суд також дійшов висновку, що зображення "Бука", зроблені в Україні 17 і 18 липня 2014 року, є автентичними та мають 15 специфічних ознак. ЗРК з такими ж ознаками було виявлено у складі російської військової колони з Курська, яка прямувала південним маршрутом вздовж російсько-українського кордону з 23 по 25 червня 2014 року.

Що відомо про збиття літака рейсу MH17

17 липня 2014 року в небі над Донеччиною збили літак авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував пасажирський рейс із Амстердама до Куала-Лумпура. На борту перебувало 298 людей, всі вони загинули. Слідство встановило, що ракету пустили з російського ракетно-зенітного комплексу "Бук" і відповідальною за трагедію є Росія. Справу про авіакатастрофу розглядав нідерландський суд.

17 листопада 2022 року суд в Гаазі визнав Сергія Дубинського, Ігоря Гіркіна та Леоніда Харченка винними у збитті Боїнга рейсу MH17 на Донбасі. Четвертого підозрюваного, росіянина Олега Пулатова, виправдали. Першим трьом суд призначив довічне ув'язнення.

Читайте також

"Він за 20 хвилин до посадки сказав, що боїться сідати в літак" — брат загиблого у катастрофі Боїнга MH17 "Путін має постати перед трибуналом": батько загиблої дівчинки розповів про справу MH17 "Це ще не кінець" . Справа MH17: все, що залишилося за кадром до, під час та після оголошення вироку

Джерело