Майстриня підтримує повернення до народних традицій, але, каже, не варто цього робити бездумно

Малювання голкою. У Черкасах переселенців учили вишивати. Організатори прагнули познайомити гостей міста з черкаською культурою вишивки. На заняття підготували прості візерунки та цікаві розповіді – як же правильно обирати та носити українські вишиванки.

Майстриня Катерина Миронюк починає заняття з розповіді про українські вишивані сорочки. Це був натільний одяг, який надівали з усіма частинами народного строю. Нинішні вишиванки – вже осучаснений варіант. Для української вишивки використовували безліч технік, з них дві сотні унікальних українських.

Малювання голкою: як у Черкасах для переселенців проводять майстер-класи з вишивання (Відео)

Переселенців навчають найпростішої техніки вишивки, адже більшість ніколи цього не робили або ж дуже давно. Так, перший за багато років візерунок вишиває пані Неля із Соледара. Доки у рідне місто повернутися не може – хоче проводити час з користю – вишити речі для своїх чотирьох правнуків.

"Вчили нас всім оцим елементам і всі оці шви ми уміли, але пройшло дуже багато часу, мені уже 77 років, сама з Донбасу, Соледара, це, знаєте, такий був період, коли хтось за мене це виконував, мені ніколи було всім оцим займатися, але зараз я як дитина, мені все оце цікаво", – каже переселенка Неля Порван.

Щоб вишити для себе сорочку або будь-яку іншу річ, майстриня не радить сліпо копіювати орнамент з інтернету, спершу почитати про їхнє значення, а ще краще сходити у краєзнавчий музей. Техніку потрібно підібрати найцікавішу для себе. Наприклад, цій сорочці понад 100 років, а нитки пофарбовані в дубовій корі – і її узор читається легко.

Майстриня підтримує повернення до народних традицій, але, каже, не варто цього робити бездумно та купувати сорочки з невідомими символами. Якщо наслідувати предків – треба вишити власноруч.

"Взагалі народна вишивка – це дуже просто, найголовніше – зрозуміти, як це зробити, це ниточки вийняті – наскрізні шви, а тут поверху нашито, а тут вирізані ниточки, а тут сліпе вирізування, а тут це теж нагадує сліпе вирізування, а це вирізування обманка, бо сорочку треба вишити дуже швидко і гуляти хочеться, тому різні", – пояснює майстриня Катерина Миронюк.

Вишивання – одне із 10 народних мистецтв, якого пропонує навчитися переселенцям інтеграційний хаб "Черкаси – твоє місто". Записатися на майстер-класи можна на їхній сторінці у соцмережах.

"Все йде з віків, це наш український код, це дуже добре, що ми проводимо ці заходи, наші внутрішньопереміщені особи можуть ознайомитися з кодом саме нашого регіону, вчора ми були в музеї рушника і були всі захоплені, що різні види є рушника, є різні орнаменти, це прям показує різницю між регіонами", – каже керівник проєкту інтеграційний хаб "Черкаси – твоє місто" Ксенія Пантєлєєва.

Для кожної речі – свої техніки вишивки. Майстрині кажуть: з рушника не можна переносити візерунок на сорочку або шити інші частини народного строю з хустки. А якщо є охота опанувати сучасну вишивку – спочатку треба вивчити значення візерунків.

Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: Перетворив свою хату на вишиванку: чоловік на Волині виклав орнамент із кришечок

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело