Масовий демонтаж стався після початку повномасштабної війни

Зірку зачіплюють тросами до крана, фіксують, щоб не впала без команди. Радянський пам'ятник відстояв на цьому місці пів сотні років. Пам'ятник встановили на одну з річниць перемоги радянського союзу у Другій світовій війні. Зірку тут доповнює стрічка, яку історики ідентифікують як георгіївську. Комунальники з легкістю ріжуть тонкий метал.

"Нічого там складного нема, як будь-яка робота, зрізали, положили, повантажити, убрали, все", – констатує комунальник Віктор.

Зірка впала: як у Черкасах демонтували черговий радянський пам'ятник  (Відео)

Подивитися, як падає зірка, пройшли місцеві жителі. Серед них Іван Перов, чоловік брав участь у встановленні цієї пам'ятки у 70-х роках минулого століття. Тоді він працював на важкій техніці. Нині, що зірку зносять, не шкодує.

"Це може бути історія, що її зняли рашистам на пам'ять, тут поставлять хороший пам'ятник. Що ця зірка давала? Аж нічого", – каже пан Іван.

Радянську зірку лишати не хотіли, каже Борис. Він мешкає у будинку поруч. Але пам'ятник йому шкода, про що не раз казав представникам міської влади.

"Я пропонував тризуб замість зірки поставить і то було б чисто наше українське, набагато простіше так знести, думати – нема", – обурюється черкащанин.

Демонтаж зірки продовжив тенденцію знесення радянських знамень. У Черкасах нова хвиля. Чиновники запевняють – остання.

"Згідно з рішенням, вже знесено пам'ятник Василини, демонтована табличка "Алея Путейка" і зараз робимо демонтаж зірки. Далі вона буде у нас на зберіганні і ми чекатимемо рішення, що з нею робить", – зазначає головний інженер КН "Челуаш" Олександр Гуленко.

Знесення радянських пам'ятників відбулося ще після розпаду союзу. Так званий "ленінопад" почався із Західної України. У черкасах вождь протримався до 2008 року. А в області ленінів узялися скидати вже після 2014-го. Але монументи радянських лідерів, письменників та військових досі лишалися на місцях. Масовий демонтаж стався після початку повномасштабної війни.

"Меморіальна політика пам'яті в цілому вона передбачає, що пам'ятники – це місця пам'яті, біля яких відбуваються вшанування, акцентуація якоїсь історичної події, виховання в такому дусі під смисл цього пам'ятника масового населення, підростаючого покоління, як тоді казали, відповідно формується світогляд людини і вона захищає поряд з цим пам'ятником такі ж режими, такі ж цінності", – пояснює історик Сергій Шамара.

Він вважає, ці пам'ятники давно не мали права лишатися у незалежній Україні.

"Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає ось такі демонтажі, єдине що його ще не підписав президент, але я думаю, що за цим не стане", – зауважує фахівець.

У Черкасах залишилося ще два пам'ятники, ось цей та у міському парку, топонімічна комісія уже видала документ, де радить міськраді їх демонтувати.

Більшість демонтованих пам'ятників радянських часів не зберігають. Частину з них побили люди, які, не дочекавшись комунальників, зносили монументи власноруч. Але у Маньківці на Черкащині леніна зберегли цілим і просто зараз продають на прозоро за пів мільйона гривень.

Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"

Дивіться відео за темою: Чайковського геть! Або дерусифікація музичної академії НМАУ

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело