В Одесі 25 березня на залізничному вокзалі презентували книгу, в якій зібрані історії українських залізничників про евакуацію під час повномасштабної війни, під назвою "Залізна евакуація". Про це повідомила кореспондентка Суспільного з місця події.

Автором є рівненський поет та письменник Андрій Пермяков. У книзі зібрані історії залізничників з усієї країни про евакуацію, а оповідачем у ній є внутрішній телеграм канал комунікацій "Укрзалізниці".

Презентація книги пройшла у форматі документального театру: автор та запрошені учасники читають історії залізничників, представлені в книзі. Серед запрошених для читання в Одесі були актриса Римма Зюбіна, представниця "Укрзалізниці" Таміла Бурсова та співак Зиновій Карач. Всі кошти, отримані від продажу книг, підуть на підтримку родин, які втратили своїх рідних.

Автор книги Андрій Пермяков розповів, що під час збору історій з залізничниками здебільшого спілкувався телефоном, а після написання тексту давав його почитати людині, аби зберегти вірогідність. За словами письменника, в книзі він хотів показати не лише найвідоміші професії людей, які працюють на залізниці, а й маловідомі:

"Скільки є людей і професій, яких ми не знаємо з вами. Ми можливо знаємо провідниць, ми знаємо чергових по вокзалу, ми думаємо, що є ще машиністи. А скільки ще людей: колійники, енергетики, скільки зв'язківців, скільки прибиральників, скільки цих "залізних" професій, які в собі має "Укрзалізниця". Скільки всі ці люди зробили, кожен на своєму місці, кожен виконував свою роботу і тому оцей переможний такий поїзд, евакуаційний, але переможний, він рухався".

"Це дуже болісні, дуже правдиві, справжні історії. Жодної вигаданої історії немає в цій книзі й ще дуже багато історій не увійшло в книгу. Про перші місяці повномасштабної війни, про ті вчинки, які робили наші залізничники", — розповіла Суспільному актриса Римма Зюбіна.

Вона читала під час виступу історії Ірини, провідниці з Ужгорода. Її син — Дмитро Козацький, військовий з позивним "Орест", який був на "Азовсталі". В історії жінка розповідає, як під час рейсів читала новини з "Азовсталі", як дізналася про полон сина та як "навчилася кричати мовчки".

Начальниця відділу внутрішніх комунікацій "Укрзалізниці" Таміла Бурсова, яка теж читала частину, розповіла, що найбільше її вразила історія "Буча, тато, сестра". Це розповідь виконувачки обов'язків начальника Ужгородського вокзалу Світлани.

"Бо там було все: і напруга робочих моментів, найгостріша фаза евакуації, і особиста історія людини, яка на іншому кордоні нашої країни переживала про своїх рідних, які лишилися на той момент в окупованій Бучі й зв'язку з ними не було. І те, як ця мужня, героїчна жінка поєднувала свій особистий біль із необхідністю надавати підтримку десяткам тисяч українців, які евакуйовувались з уражених війною куточків України — це неймовірна історія", — зазначила Таміла Бурсова.

Прессекретарка регіональної філії "Одеська залізниця" Лариса Слободська, яка долучилась до читань в Одесі, розповіла, що через те, що основний склад акторів перебуває в Києві, репетирувати доводилось онлайн. Також вона поділилась з Суспільним, що така роль для неї означала велику відповідальність:

"Я й сама чула ці історії людей, бо ми спілкувалися, робили якісь інтерв'ю для ЗМІ. Але це надзвичайно відповідально, бо ти від імені людини, яка це все прожила, маєш передати саме той настрій, сказати саме те, що людина хотіла донести іншим людям".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Джерело