Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова вважає, що демографічні прогнози для України невтішні. Про це вона сказала під час виступу на Регіональному економічному форумі в Києві.

Потенціал демографічного зростання

За словами Лібанової, Україна вичерпала потенціал демографічного зростання.

«Упродовж 60 років – з середини 1960-х – рівень народжуваності в Україні не забезпечує навіть простого відтворення поколінь. Для того, щоб наступне покоління хоча б дорівнювало попередньому, 100 жінок повинні народжувати приблизно 215 дітей. У 2021-му ця цифра в Україні становила 120. Найнижчий рівень був у 2001-му – 109. Чи це найнижчий рівень в Європі, як часто говорять? Ні, не найнижчий. У 2021-му в Іспанії було 1,188. Але це дуже погано. Відповідно, кожне наступне покоління у нас є меншим, ніж попереднє», – пояснила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень.

Як зміниться населення після війни: чотири невтішні прогнози від Інституту демографії

Висока передчасна смертність

Як зауважила соціологиня, в нашій країні наявна дуже висока передчасна смертність.

«Передусім серед чоловіків. 42% двадцятирічних юнаків в Україні не доживають до 65 років, тобто помирають в період працездатного віку. Це дані на 2021-й, вони не враховують вплив війни. Він погіршить ситуацію. Для жінок цей показник складає 19%. Для порівняння: в сусідній Польщі ця цифра становить 27%. Це в основному результат нездорового способу життя», – розповіла Лібанова.

Доля людей віком 65+ вже перевищує частину молоді до 15 років на 20%

Як зазначила соціологиня, нині в Україні доля людей віком 65+ вже перевищує частину молоді до 15 років на 20%.

«Старіюче населення означає меншу долю молоді, найкреативнішої частини населення, що здатної засвоювати нові знання, навички і професії. Ще один неприємний наслідок – серед електорату домінуватимуть люди старшого віку. Для цієї категорії характерним є певний патерналізм. І політикам різних політичних сил доведеться це враховувати», – сказала Лібанова.

Масштабний відтік населення за кордон

На думку експертки, ще однією вагомою проблемою є багаторічний масштабний відтік населення за кордон. Зокрема, за даними Євростату на 1 серпня 2023-го, в країнах ЄС зареєстровано 4,1 млн українців.

«До війни ми вважали, що за кордоном працює приблизно 3 млн українців. Через війну виїхало приблизно 6 млн осіб. Якщо додати «довоєнні» 3 млн, виходить вкрай небезпечна і погана цифра», – сказала соціологиня.

Лібанова наголосила, що чисельність населення України в межах 1991 року станом на 1 січня 2023-го складає приблизно 37,6 млн осіб.

«Підконтрольних Україні територій – 31,6 млн. Якщо ми говоримо про прогноз на 2033 рік в межах 1991-го, розкид є дуже серйозним. Ми віддаємо перевагу діапазону 26–35 млн осіб. І, повірте, 35 млн – це надзвичайно оптимістичний сценарій. Різниця в сценаріях в основному ґрунтується на прогнозах щодо розвитку військових подій», – додала соціологиня.

Як зазначила експертка, Україну в будь-якому разі очікує депопуляція – незалежно від того, чи повернемо ми вимушених мігрантів, чи ні. Це означає, що робочої сили в Україні не вистачатиме.

«Йдеться і про втрату людського капіталу. До 10 березня 2022-го щодня Україну залишало приблизно 100 000–120 000 людей. Виїжджали люди в основному з Києва і Харкова. Це активні громадяни, які не боялися їхати – не кожна жінка могла б виїхати сама з дітьми. 70%, що перебувають у Німеччині, мають вищу освіту. Очевидно, що вони можуть адаптуватися. До того ж третина тих, хто виїхав, – це діти до 18 років. Якщо вони отримують освіту за кордоном, нам буде дуже важко їх повернути.

Що менше у нас працездатного населення порівняно з пенсіонерами, тим більше навантаження на тих, хто працює. А це податки. Це означає, що вони не будуть низькими. Наслідок – підприємцям буде вигідніше відкривати свій бізнес в інших країнах, а не в Україні», – пояснила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень.

До слова, Лібанова пояснила, яких фахівців бракуватиме після війни.

Джерело