У Києві 25 лютого відбувся форуму «Україна. Рік 2024». Участь у ньому взяли керівники уряду, парламенту, Офісу президента та силових структур. Апофеозом заходу стала пресконференція президента Володимира Зеленського. Традиційно на ній було чимало представників іноземних видань. Спілкування тривало близько двох годин.

Серед тем – хід війни, робота українського оборонно-промислового комплексу, забезпечення економічного зростання України, реалізація Української формули миру, гарантії безпеки для України.

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

Під час заходу разів з чотири у різних формах звучало запитання про план «Б» України на випадок припинення допомоги з боку Сполучених Штатів (а така ймовірність існує з огляду на прийдешні президентські вибори у листопаді і на високу вірогідність приходу до влади Дональда Трампа).

І кожен раз президент Зеленський відповідав вкрай обтічно, запевняючи, що «Україна не може програти». Врешті, коли журналіст італійського видання запитав, чи існує вірогідність настільки ж потужної допомоги, яку надає США, від європейських країн, президент просто переадресував це питання самому журналісту: чи надасть Італія Україні зброю, адже він точно знає, що країні є чим поділитися. Зеленський наголосив, що якби зараз Україна отримала умовно 10 систем Patriot і розмістила їх біля фронту, окупанти б відступили.

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

 

«Якщо б ці системи ми могли б застосувати ближче до лінії фронту, росіяни би до нас не підійшли. Вони би відступили. Ми би зламали їхні лінії оборони і пішли би вперед. 10 Патріотів кардинально змінили би ситуацію. Це не означає, що все вирішують системи Patriot. Я вам навів один приклад. Таких назв (озброєння) було б дві-три і був би кінець їхній обороні. Просто кінець. І тоді ми зможете відповісти собі на питання: «А чому в України цього немає?» Ну, значить, це потрібно не всім».

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

Про втрати України у війні

Вперше від початку великої війни Зеленський озвучив кількість загиблих українських військових. Так, за словами президента, загалом загинули 31 тис. наших воїнів.

«Скільки у нас поранених, я не скажу, бо Росія знатиме скільки у нас людей на полі бою», — сказав Зеленський, а також додав, що ще певна кількість українських військових є зниклими без вісти.

Водночас, за словами Зеленського, з боку окупанта загинули 180 тис. військових, а разом з пораненими Росія втратила пів мільйона людей.

Додамо, що одразу після того, як пролунало питання, Зеленський сумнівався, чи називати ці цифри, бо це «дуже чутлива інформація». Президент підкреслив, що дані ворога, який заявляв про 300 тис. загиблих, – повна брехня. Як відомо, раніше у Міноборони заявляли, що інформація про кількість загиблих українських бійців залишатиметься закритою до завершення воєнного стану.

Питання і відповідь щодо втрат могло бути  домашньою заготовкою Офісу президента. Адже в умовах посилення мобілізації, влада мала б спростувати міфи про втрати, які поширює ворог. Зокрема, таку ініціативу (оголосити правдиве число загиблих захисників) під час дискусій щодо нового формату мобілізації пропонував лідер монобільшості Давид Арахамія.

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

Про запрошення країни-агресора на саміт щодо формули миру

Зеленський підкреслив, що дуже правильно посилюватися на полі бою, але так само правильно посилюватися і дипломатично. На його переконання, ініціатива щодо миру може йти лише від України. «Ми не хочемо, щоб нам нав'язували будь-які формати перемовин і формули миру (формула миру була започаткована ще на саміті G19 в Індонезії), навіть якщо це ініціативи країн-партнерів, бо всі ці країни зараз не тут, не у війні – і я їм такого не бажаю», – сказав він.

«Сьогодні ми підійшли до моменту першого саміту. Перший саміт інавгураційний, він відбудеться, я надіюся, що він буде навесні. Нам не можна втратити цю дипломатичну ініціативу. Він буде в Швейцарії», – сказав він.

На цьому першому саміті Україна розраховує на створення плану, після чого технічно країни працюватимуть щодо кожної з криз, утворених війною, та підготують документ подібно до того, як це було з зерновою ініціативою.

«Це не значить, що Росія прийме цей документ. Ніхто не може гарантувати, хто там буде з їх боку, ми не знаємо. Але ми говоримо, що цей документ буде представлений перемовниками російській стороні. І ми будемо готові до другого саміту до відповідних дипломатичних кроків», – наголосив він, зазначивши, що Україні потрібен справедливий мир.

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

Нагадаємо, про можливість запрошення представників Росії на такий саміт повідомив сьогодні голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Про (не)можливість програшу України

Відповідаючи на питання про те, чи допускає він, що Україна може програти у війні та чи він готовий до перемовин із Путіним, президент перепитав у журналіста АВС: «А можна говорити з глухою людиною? Чи можна говорити з людиною, яка вбиває своїх опонентів?».

Глава держави також зазначив, що Україна надасть Путіну майданчик, «на якому він зможе визнати, що зробив помилку. Бо має бути справедливість».

Крім того, Зеленський виключив програш України у війні проти Росії.

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

«Найважче було два роки тому. У нас немає альтернативи. Нам не підходить такий фінал боротьби за наші життя», — сказав глава держави.

Зеленський зазначив, що багато в цій війні залежить від партнерів та їх рішучості, – зокрема, щодо постачання зброї. Крім того, Зеленський звернув увагу на меседжі російського диктатора. «Він бачить себе до 2030 року. Ми хотіли б закінчити з ним раніше», – підкреслив Зеленський. Він висловив впевненість, що російська армія почне відступати і це матиме наслідки для Путіна в контексті суспільної ситуації в РФ.

Про «нормандську зустріч» – 2019  

Пролунало питання не про теперішнє і майбутнє, а про минулі події: зокрема, про «нормандську зустріч» 2019 року, а також про зміст перемовин тет-а-тет Зеленського з Путіним у її рамках. За словами Зеленського, то була «довга бесіда в різних тональностях».

«Говорив йому про те, що Мінські угоди не спрацьовують. Не спрацьовує відведення військ. Були перші спроби відведення... Говорив йому, що відводитимемо війська 20 років. Це заморожений конфлікт. Довго говорили...», – сказав Зеленський.

Йшлося про відведення військ, обмін полоненими (тоді, за словами Зеленського, обміняли понад 100 людей), про судовий програш РФ щодо газу. Водночас президент не зміг точно згадати зміст його розлогої розмови з главою країни-агресора.

«Нам буде складно... Росія готує наступ». Велика розмова з президентом

Про допомогу Конгресу

Зеленський висловив надію, що Конгрес США все-таки затвердить допомогу Україні «Надія на Конгрес є. Я впевнений, що буде позитив. Інакше я просто не розумію, в якому ми з вами світі починаємо жити… Вони (конгресмени – «Главком») знають, що нам потрібна їх підтримка впродовж місяця… Це не іграшки. Щодо Конгресу і щодо війни в Україні», – зазначив він.

Зеленський нагадав, що зустрічався з конгресменами від обох партій та обговорював потреби України – серед іншого, в системах ППО. Він підкреслив, що більшість грошей з запиту президента США залишається в США, і буде витрачена на замовлення зброї у американців. Він додав, що багато в цій війні залежить від партнерів та їх рішучості, зокрема у постачанні озброєння.

«Розраховую, що США залишаться лідерами демократії в світі», – додав президент і висловив упевненість, що Конгрес США ухвалить позитивне рішення щодо виділенн

Джерело