Вік не є протипоказом для здійснення кардіохірургічних операцій. В Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні проводять протезування та пластику клапанів серця навіть пацієнтам 80+.

Більше про ці оперативні втручання розповідає лікар-кардіохірург ЦМКЛ Світлана Сарапук.

Протезування та пластика клапанів серця в ЦМКЛ

Кому показані операції протезування та пластики клапанів серця?

Пацієнтам, в яких набуті вади серця (стеноз чи недостатність аортального, мітрального або тристулкового клапану), а також вроджені вади серця (наприклад, двостулковий аортальний клапан). Індивідуально для кожного пацієнта обирається тип клапана та оперативного втручання.

В чому їх суть?

Ці операції здійснюються в умовах штучного кровообігу на зупиненому серці, коли кровообіг та дихання пацієнта забезпечується за допомогою спеціального апарату, яким керують лікарі-перфузілоги.
Протезування – це оперативне втручання, при якому виконуємо заміну власного «зіпсованого» клапана на механічний або біологічний.

Пластика клапана – це реконструктивна операція, в якій передбачено збереження стулок серцевого клапана пацієнта. Існують різні методики, щоб його зафіксувати, зменшити площу і таким чином зберегти сам клапан, але водночас зменшити його недостатність.

Коли потрібна заміна клапанів серця?

Пацієнтам, у яких їх власний клапан змінений (кальциновані стулки чи відбувається дегенеративний процес). Тоді, коли не можемо виконати клапанозберігаючі операції, тобто пластику. Власні стулки висікаються і на це місце вшивається інший клапан (протез).
Чи є обмеження по віку для проведення таких операцій?

Наші пацієнти в основному старшого віку 65+. Але буває також оперуємо і молодих людей, які перенесли ревматичну хворобу серця або мають вроджену ваду (двостулковий аортальний клапан і наявність значної недостатності). Тобто вік пацієнтів може бути дуже різний. Наймолодший наш пацієнт мав 31 рік, а найстарша пацієнтка – 88.

Протезування та пластика клапанів серця в ЦМКЛ

Як відбувається заміна клапана серця?

Під час оперативного втручання відбувається протезування клапана. Це можна зробити різними доступами, через більший або мініінвазивний розріз. Зупиняється серце, а життєдіяльність організму забезпечується за рахунок апарату штучного кровообігу. Висікається власний клапан і на його місце вшивається протез.

Які є види протезів клапанів серця?

Біологічний і механічний. Кожен із них має свої переваги і недоліки. І, відповідно, покази. Механічний – це протез спеціального медичного сплаву. Перевагою є те, що він розрахований на довготривалу роботу. Його можна ставити пацієнтам молодого віку. Якщо говорити про мінуси цього клапану, то пацієнти з механічними клапанами пожиттєво вживають препарати для розрідження крові та мають раз на місяць за допомогою аналізів контролювати його рівень.

Перевагою біологічного клапану є те, що після протезування непотрібно вживати ліки для розрідження крові. Але недоліком його є те, що цей клапан, як і будь-яка біологічна речовина з часом може деградувати. Тобто знову може настати стеноз або недостатність. І тому такі клапани показані, або дуже молодим жінкам, які планують народжувати, або вже пацієнтам старшого вік 75+, в яких передбачена тривалість життя – 15-20 років.

Протезування та пластика клапанів серця в ЦМКЛ

Що таке операція TAVI?

Це найсучасніша методика із заміни клапана на штучний. TAVI проводимо для пацієнтів, яким протипоказані операції на відкритому серці, а також пацієнтам 75+ років. Через маленький розріз та стегні, через стегнову артерію вводиться клапан, який потім заводиться в позицію власного аортального клапану. Він розгортається всередині як парасолька. Цю операцію можна зробити і без наркозу та без інтубації, а під місцевим знеболенням.

Кардіохірург Світлана Сарапук приймає в консультативній поліклініці ЦМКЛ. Для запису на консультацію/обстеження телефонуйте у контакт-центр: +380951031030 +380670999111

Джерело