Два роки тому, 6 березня 2022 року, Указом президента України Херсону присвоїли почесну відзнаку “Місто-герой України ”.

Коли російські військові окупували Херсон, Антон Ломакін був поліцейським. За його словами, херсонці довели – їх місто гідне звання "Місто – герой України", адже не побоялись показати РФ, що Херсон — українське місто.

"Люди показували всім своїм прикладом, неодноразово, що Росії тут не місце. Вся Херсонська область це показала, а зараз, це робити не можливо, російські військові забирають на катівню та вбивають. Але, я вважаю, не тільки Херсон, а й вся область наша та його жителі абсолютні герої", — каже чоловік.

Херсон чинив спротив окупації, тримався і вистояв. Місто — герой України: два роки потому

Під час окупації міста Антон Ломакін став одним з організаторів мережі збору інформації про розташування та переміщення російських військ і це теж дало можливість захисти шлях до Миколаєва.

"Миколаїв зміг відбитися і вистояти наступ РФ завдяки всім цим даним. В обороні Миколаєва, в захисті, відтісненні окупантів до кордонів з Херсонською областю дуже багато заслуги саме херсонців, партизанського руху, оскільки відпрацювання по передачі координат йшли моментально", — говорить Ломакін.

Ще одним різновидом спротиву окупації стали мітинги протесту. Наймасовіший з них відбувся 5 березня, розповідає учасник тих подій, фотожурналіст Олександр Корняков, який працював у окупованому місті протягом п'яти місяців.

"Перший мітинг був найбільшим, що я пам'ятаю за всю історію мітингів у Херсоні. Вони проходили не за гречку, не за якийсь концерт, куди закликали рок чи попзірки, це було саме виявлення людей", — пригадує херсонець.

Під час мітингів Олександру найбільше запам'яталися емоції та щирість людей. По місту майже не ходив транспорт, виходили на маршрути кілька тролейбусів, але сісти на них було неможливо, пішки в центр йшло багато людей.

"Ще не доходячи до площі, вже було чутно, як люди скандують, хоча до початку мітингу лишалося ще хвилин 15, мабуть, але людей уже було багато", — пригадує херсонець.

Перші мітинги Олександр фотографував на мобільний телефон, вже на інші — виходив зі стареньким фотоапаратом та об’єктивом. Пізніше окупацію в місті також знімав телефоном, бо з фотоапаратом ходити було не безпечно і це привертало увагу російських військових.

"Іноземних партнерів у редакції дуже багато, через них розповсюджувалися фото, я так розумію, по світу", — каже Корняков.

Про те, що Херсону президент присвоїв почесну відзнаку "Місто-герой України", Олександр говорить, дізнався того ж дня, 6 березня 2022 року.

"Коли Херсон отримав звання місто-герой, зрозумів, що це звання дається саме за людей і за те, що вони роблять. Весь час у Херсоні тривав спротив російським військовим, його чинила більшість людей, і тому я думаю, завдяки ЗСУ і тому, що люди чекали їх, Херсон звільнили", — сказав фотожурналіст.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

Джерело